„Hanem mindenki kísértetik mikor vonja és édesgeti a tulajdon kívánsága. Azután a kívánság megfoganván, bűnt szül, a bűn pedig teljességre jutván, halált nemz.” (Jakab 1:14–15)

A bűn melegágya
Ma arra kérlek, vegyétek elő Bibliátokat, és lapozzátok fel a 2Királyok 5:20–27-et. Itt egy olyan történetről olvasunk, amely elgondolkoztathatja Isten Kalotaszegen élő gyermekeit is.
Az említett rész Elizeus prófétáról és Géháziról, az ő szolgájáról szól. Elizeus által Isten csodát tett meggyógyítva Naámánt, a szíriai hadvezért a leprából, miután az hétszer bemerült a Jordánba. Amikor a főúr ezt a csodát gazdag ajándékokkal próbálta viszonozni, Elizeus semmit sem akart elfogadni. Miért? Hogy ez a pogány ember emlékezzen a legfontosabbra: arra, hogy nem ember, hanem Isten gyógyította meg őt. Naámánnak meg kellett értenie Isten kegyelmét, amely megfizethetetlen, és mindenkinek ingyen jár, aki hittel és engedelmességgel közelít hozzá.
Nem, ne adjon semmit, hanem önmagát adja oda az igaz Istennek – vélekedett a próféta.
Csakhogy mindez nem tetszett Géházinak, aki így szólt magában:
„Elizeus nem fogadott el tőle ajándékot, de majd én kérek tőle valamit”. A valóságban ekkor még nem tett semmit, ám a bűnös gondolatnak már helyet adott.
Kedves testvéreim! Mi nem tehetünk arról, hogy mi jut eszünkbe, ám hogy miről kezdünk gondolkodni, mit tervezgetünk, fontolgatunk – az már a mi felelősségünk. Gondolatainkat mindig vigyük Isten elé, és ha úgy látjuk, valami nem tőle származik, vessük el minél előbb.

Géházi rövidesen a hadvezér hintója után eredt. Most már mozgásba lendült a lába és a szája is, és többször hazudott egymás után.
Irányítsuk most figyelmünket két kérdésre, amely által Isten esélyt adott neki. Naámán meglátva a szolgát, rögvest érdeklődött, hogy minden rendben van-e. Ekkor, ha még működött volna a szolga lelki hallása, alkalma lett volna megállni e veszélyes úton. Ám ő azt felelte: ura küldte, mert mégis kérne a vezértől valamit – persze valaki más számára. Jól számított: a hálás Naámán azonnal teljesítette kívánságát. Miközben Géházi a zsákmányát cipelő szolgákkal egy, a dombon álló ház fele igyekezett, Sátán valószínűleg egy gondolatot csempészett Naámán szívébe: „Lám-lám, hát Isten követői sem épp olyan szentek mint az elébb gondoltad… ők is éppen úgy szeretik a pénzt…”
Miután elrejtette zsákmányát – a ruhákat és a kb. 70–80 kilónyi ezüstöt –, megállt Elizeus előtt, aki szintén egy kérdést intézett hozzá:
– Honnét, Géházi?
Ekkor még egy lehetőséget kapott az Úrtól, hogy megbánja és bevallja bűnét. Ám ő ismét rosszul választott:
– Nem ment a te szolgád sehová – felelte.
Látjuk, hogy nem alázkodott meg, hanem inkább megkeményítette a szívét

Azt szoktuk mondani: „Alkalom szüli a tolvajt.” Géházi viszont nem azért vált hazuggá és tolvajjá, mert hirtelen alkalma nyílt rá, hanem azért, mert szívében már azelőtt is ilyen lévén, most csak élt a kínálkozó lehetőséggel.
Nekünk mi rejtőzik a szívünkben, kedves Olvasó?
Sajnos minden emberben kiskorától ott rejlik a birtoklási vágy, amely csupán a kellő alkalomra vár, hogy előtörhessen.
Siker és áldás
Ha vállalkozásainkban minden simán megy, az még nem jelenti azt, hogy tetteink mind igazságosak. Más a siker, és más az áldás. Ha valaki úgy dönt, életútját Isten nélkül járja végig, akkor Ő ezt megengedi – ám ekkor a következményekért ne próbáljuk Őreá hárítani a felelősséget. Igen, a saját vagy a mások szemében lehetünk sikeresek, de ha Istenre oda nem figyelve hajszoltuk céljainkat, akkor pontosan az Ő áldása fog hiányozni életünkből.
Kedves kalotaszegiek!
Szép lett volna el sem indulni a bűn útján, ám ha ez mégis megtörtént, van lehetőségünk a megállásra és a visszafordulásra. Jobb ha a bűnvallomás szégyenét vállaljuk, mint a kitartó vétkezés következményeit.
Isten nem a bűn elkövetőjét, hanem a bűnében csökönyösen megmaradót bünteti. A kívánság megfoganván bűnt szült, s utána jött is az ítélet: Géházira ragadt a becsapott Naámán poklossága.
Kérjünk Istentől tiszta szívet és tiszta gondolatokat, hogy sohase hozzunk szégyent az Ő nevére. Ámen.
Szallós Erzsébet, nyugdíjas, Vista, 0264 358 415