A Tízparancsolat 2 Mózes 20. részében található. Az Úr itt a Sínaj hegy előtt táborozó Izrael népének füle hallatára mondja el a „ tíz igét1: „És szólá Isten mindezeket az igéket…” az egész nép pedig megrémült, „és mondának Mózesnek: Te beszélj velünk, (…) de az Isten ne beszéljen velünk, hogy meg ne haljunk.” (2 Móz. 20:1,19) „Ez igéket szólá az Úr a ti egész gyülekezeteteknek, (…) és felírá azokat két kőtáblára, és adá azokat nékem.” (5 Mózes 5:22)
A Biblia és a Tízparancsolat
A Bibliát kb. 40 szerző írta, kezdve Mózessel az i.e. 16-ik században, János apostollal bezárólag, az i.sz. első század végén2 – azaz, a Biblia 66 könyvének a megírása3 16oo évet ölel fel. Ugyanakkor mindezen írók ihletés révén írtak vagy beszéltek: „(…)a Szent Lélektől indíttatva szólottak az Istennek szent emberei.” (2 Péter 1:21)

Mindazonáltal a Tízparancsolat az egyedüli olyan rész a Szentírásból, amit Isten saját maga írt le, az általa készített két kőtáblára (2 Móz 32:16), amelyet később Mózes pergamentekercsre másolt át. Vajon miért történt ez így?

A Tízparancsolat és Isten jelleme
A Tízparancsolat Isten jellemét tükrözi, „akinél nincs változás, vagy a változásnak árnyéka.” (Jakab 1:17)
Isten jelleme örök, így az erkölcsi törvény sem változhat. Lehetetlen az, hogy Isten egyik pillanatban elítélje a lopást, vagy a hazugságot, de bizonyos idő elteltével már helyeselje azt.
A Tízparancsolat bármely pontjának áthágása olyan, mintha egy lánc egyik szeme szakadna el: a lánc kettészakad, és a rajta függő teher lezuhan:
„Mert ha valaki az egész törvényt megtartja is, de vét egy ellen, az egésznek megrontásában bűnös. Mert aki ezt mondotta: Ne paráználkodj, ezt is mondotta: Ne ölj. És ha nem paráználkodsz, de ölsz, törvényszegővé lettél.” (Jakab 2:10–11)
A Tízparancsolat betarthatósága
Ma egyesek azt hiszik, a keresztény korszakban „már csak a szeretet” maradt. Ám az Úr eképpen figyelmeztet: „Ha engem szerettek, az én parancsolataimat megtartsátok.” (János 14:15)
De vajon meg lehet-e ezeket tartani? Itt egyesek megint csak úgy gondolják, túl nehéz, avagy lehetetlen ezeket embernek betartani…, azonban lássuk csak, mit mond erről a Szentírás:
„Mert az az Isten szeretete, hogy megtartjuk az Ő parancsolatait; az Ő parancsolatai pedig nem nehezek.” (1 János 5:3)
Valóban, az újjászületett és Istennel állandó kapcsolatban lévő ember számára ez nem lesz nehéz. Ugyanakkor a nem teljesen megtért, saját erejéből és Krisztus nélkül próbálkozó ember újra meg újra elbukik, míg meg nem tanul teljesen Őrá hagyatkozni: „ (…) Aki énbennem marad, én pedig őbenne, az terem sok gyümölcsöt: mert nálam nélkül semmit sem cselekedhettek.” (János 15:5)
És ideillenek Pál apostol szavai is: „Mindenre van erőm a Krisztusban, aki engem megerősít.” (Filippi 4:13)
A Tízparancsolat és az első emberek
A Tízparancsolat nem tíz szabályt, hanem tíz elvet4 jelent, melyek nem csak a Sínai hegytől, hanem öröktől fogva léteztek. A szívében már gyilkos szándékot rejtegető Kainhoz például így szól az Úr:
„… a bűn az ajtó előtt leselkedik, és reád van vágyódása; de te uralkodjál rajta.” (1Mózes 4:7)
Hmmm… érdekes… vajon a Biblia szerint mi is a bűn definíciója?
„Valaki a bűnt cselekszi, az a törvénytelenséget is cselekszi, mert a bűn törvénytelenség.” (1 János 3:4) Tehát: mi következik ebből ? Ha a bűn egyenlő a törvénytelenséggel, azaz a törvény áthágásával, Kain idejében pedig már Isten szólt a bűnről, mely az ifjúra leselkedett, akkor ez azt jelenti, hogy már az első emberek korában is létezett erkölcsi törvény.
A Tízparancsolat és a vég ideje
De mi a helyzet most, a történelem végső korszakában, avagy közvetlenül Jézus visszatérte előtt? Vajon változott-e valami a Jézusban hívőket illetően?
„Itt van a szentek békességes tűrése, itt, akik megtartják az Isten parancsolatait és a Jézus hitét.” (Jelenések 14:12)
„Boldogok, akik megtartják az ő parancsolatait, hogy joguk legyen az életnek fájához.” (Jelenések 22:14)
Kedves Olvasók! Szeretnénk a következő számokban sorban áttanulmányozni e tíz parancsolatot, melyeknek Isten segítségével való betartása által már most számos áldás fog származni életünkre. Addig is az Úr őrizzen és segítsen meg mindannyiunkat, hogy majdan a fenti igékben említett szentek és boldogok közé számláltassunk! Ámen.

(J.E.)
- 5 Mózes 4:13
- i.e.:időszámításunk előtt, i.sz.:időszámításunk szerint
- i.e.:időszámításunk előtt, i.sz.:időszámításunk szerint
- A szabály és az elv, avagy princípium közötti különbséget a későbbiekben vizsgáljuk meg.